Dolar : Alış : 3.5288 / Satış : 3.5352
Euro : Alış : 4.1352 / Satış : 4.1427
mangal.web.tr
HAVA DURUMU
hava durumu

Corum30°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

VALİ NECMEDDİN KILIÇ ALACAHÖYÜK ÖREN YERİNDE İNCELEMEDE BULUNDU

17 Ağustos 2016
Ana Sayfa » Genel»VALİ NECMEDDİN KILIÇ ALACAHÖYÜK ÖREN YERİNDE İNCELEMEDE BULUNDU
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
2Vali Necmeddin Kılıç, Alacahöyük’ü ziyaret ederek kazı alanı, kazı evi ve Hitit Barajı hakkında yetkililerden bilgi aldı
İl Jandarma Komutanı J. Alb. Fatih Üstündağ, Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Seyit Ahmet Sancak, Müze Müdürü Dr. Önder İpek, Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez ve diğer yetkililerle birlikte kazı alanını gezdi.
Çorum’da yapılan çalışmalarla müzeler ve ören yerleri yeniden düzenlenmiş ulaşım yolları da modernize edilmiştir. Hitit uygarlığına başkentlik yapmış Çorum’un tarihi ören yeri Alacahöyük’teki 3240 yıllık Hitit Gölpınar Barajı Anadolu’nun en eski barajı olarak değerlendirilen Çorum’daki Hitit Gölpınar Barajı,çevresinde Arkeopark peyzaj projesi düzenlemesi ve peyzaj çalışmasının tamamlanması ile baraj halkımıza ve turizme açılacak.
Alacahöyük kazı alanı başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu  “ Baraj konusunda Hititler’e ait tabletlerden bilgi edindiklerini, Anadolu’da Milattan Önce (MÖ) 1200’lü yıllarda yaşanan kuraklık üzerine Hitit Kralı 4. Tuthalia, Mısır’dan buğday getirterek halkının açlık sıkıntısı çekmemesini sağladığını, bunun üzerine 4. Tudhalia MÖ 1240 yılında Orta Anadolu’da 11 ile 13 baraj inşa ettirdi. Bu barajlardan Alacahöyük’teki hariç hepsi işlevini yitirdi. Alacahöyük’teki baraj ise kaynak suyu gövdesi içinden çıktığı için bu su günümüze kadar akmaya devam etmiştir” şeklinde konuştu.
Alacahöyük kazı alanı incelemesinden sonra Alaca İlçesine hareket eden Vali Kılıç yeni yapılacak olan Alaca Hükümet Konağı yerinde incelemelerde bulundu.
[Not a valid template]
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Çorum Haberleri İçin Sayfamızı Beğenin

[X]
TemaFabrika