Dolar : Alış : 3.5296 / Satış : 3.5360
Euro : Alış : 4.1110 / Satış : 4.1184
mangal.web.tr
HAVA DURUMU
hava durumu

Corum31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

TIP FAKÜLTESİ 60 ÖĞRENCİYLE EĞİTİME BAŞLIYOR

11 Mayıs 2017
Ana Sayfa » Eğitim»TIP FAKÜLTESİ 60 ÖĞRENCİYLE EĞİTİME BAŞLIYOR
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 2017­2018 eğitim öğretim yılıyla birlikte 60 öğrenciyle Çorum’da eğitime başlamasına YÖK’ten onay çıktı.

Hitit Üniversitesi tarafından 2017­2018 Eğitim­Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesine yeni kayıt yaptıracak öğrencilerin eğitimlerini Çorum’da sürdürmelerine yönelik olarak yapılan teklif Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında incelenirken, halen kayıtlı olup eğitimlerini Ankara’da devam ettiren öğrencilerin eğitimlerine eskisi gibi Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde devam ettirmeleri şartıyla, 2017­2018 Eğitim­Öğretim Yılında yeni kayıt yaptıracak öğrencilerin Hitit Üniversitesi bünyesinde Çorum’da eğitimlerini sürdürmeleri ve bu çerçevede Tıp Fakültesi öğrencilerine 60 kontenjan verilmesi uygun görüldü.

Hitit Üniversitesi bünyesinde bulunan Tıp Fakültesi, Gazi Üniversitesi ile yapılan işbirliği çerçevesinde alınan 21 öğrenci ile 2009­2010 Eğitim­Öğretim yılında Ankara’da öğretime başlamış ve Gazi Üniversitesi bünyesinde ilk mezunlarını 2016 yılında vermişti. Bugün itibariyle Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesinin Ankara’da eğitim gören 160 öğrencisi bulunuyor.

Tıp eğitiminin bir yerde başlatılabilmesi için öncelikle o yerin mevcut fiziki alt yapısı, öğretim üyesi sayısı ve hastane durumu Yükseköğretim Kurulu tarafından incelenmekte ve bu inceleme neticesinde orada tıp eğitiminin verilip verilemeyeceği karara bağlanıyor. Bu çerçevede kısa bir süre önce Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Doç. Dr. Zeliha Tufan Koçak’ın Hitit Üniversitesine gerçekleştirdikleri ziyaret neticesinde Çorum’da bu Fakültesinin eğitim­öğretime başlamasının uygun olduğuna karar verilmişti.

Ardından 20/04/2017 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Toplantısında alınan kararla, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesine bu yıl 60 öğrenci alımına ilişkin teklif onaylandı. Bu kapsamda yeni tıp öğrencilerinin 2017­2018 Eğitim­Öğretim Yılı’ndan itibaren Çorum’da eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacaklar.

Bu yıl Çorum’da eğitim­öğretimlerine başlayacak Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitimlerinin ilk üç yılındaki teorik derslerini ve laboratuvar çalışmalarını Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binasında gerçekleştirecekler.

Yoğun çalışmalar neticesinde, eğitimin verileceği derslik, laboratuvar ve diğer eğitim alanları, yeni kayıt olacak öğrenciler için en modern şekliyle eğitim­öğretime hazır hale getirildi.

Bu öğrencilerin ilk üç yıllık eğitimlerinden sonraki klinik eğitimleri ise, bölgenin en gelişmiş hastanesi ve sağlık kompleksi olan Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilecek. Hitit Üniversitesi, bu yıl Tıp Fakültesi öğrencilerinin Çorum’da eğitimlerine başlayabilmesi için gerekli olan fiziki altyapıyı olabildiğince en kısa sürede tamamlarken; öğretim üyesi temini noktasında da planlı bir şekilde hareket ederek burada tıp eğitiminin verilebilmesi için gerekli düzeye ulaştı.

2011 yılında Hitit Üniversitesinin tüm birimlerindeki toplam öğretim üyesi sayısı 113 iken; bugün gelinen noktada sadece Tıp Fakültesinde atanma süreçleri devam edenlerle birlikte 124 akademik personele ulaşıldı.

Öğretim üyeleri, uluslararası standartlarda iyi eğitim almış, ülkesine ve vatandaşlarına hükümetimizin ortaya koyduğu sağlık hedefleri ve yüksek sağlık standartları kapsamında hizmet verecek kaliteli hekimlerin yetişmesine katkı sağlayacak.

Tıp eğitiminin başlatılmasının uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu dile getiren Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan yaptığı açıklamada, bu sürecin yaklaşık dört yıl süren başarılı ve yoğun; zahmetli bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade ederek, bu konuda yapılan en önemli katkının 2012 yılında Hitit Üniversitesi ile Çorum Valiliği arasında imzalanan ortak kullanım ve işbirliği protokolü olduğunu vurguladı.

Bunun neticesinde Çorum Devlet Hastanesinin T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülerek ortak kullanıma başlanmasıyla akademik kadronun tamamlanması, alt yapının tıp eğitimine uygun hale getirilmesi ve modern bir şekilde hazırlanması ile sürece devam edildiğini belirten Rektör Alkan, bütün bu gayretlerin tıp öğrencilerini Çorum’a getirmekle olumlu neticeler verdiğini ifade ederek, katkısı olan herkese teşekkür etti.

Rektör Alkan ayrıca 2017 yılında Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesini ve diğer programları tercih edecek tüm öğrencilere sınavlarında başarılar diledi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Çorum Haberleri İçin Sayfamızı Beğenin

[X]
TemaFabrika