Dolar : Alış : 3.5296 / Satış : 3.5360
Euro : Alış : 4.1110 / Satış : 4.1184
mangal.web.tr
HAVA DURUMU
hava durumu

Corum30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

SPORA 200 MİLYONLUK BÜTÇE!

05 Nisan 2017
Ana Sayfa » Genel»SPORA 200 MİLYONLUK BÜTÇE!
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, her ay bir müdürlüğün faaliyetlerini anlattığı basın toplantılarına bir yenisini daha ekledi.

Başkan Külcü, bugün de Belediye Spor İşleri Müdürlüğü faaliyetleriyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Mevlana Spor Salonu’ndaki toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Spor İşleri Müdürü Nadir Solak, Belediyespor Kulübü yöneticileri, Antrenörler ve sporcular katıldı.

Sporun insan hayatındaki öneminden bahseden Başkan Külcü, Avrupa’da her 3 kişiden birinin, İskandinavya ülkelerinden her 3 kişiden 2’sinin, Türkiye’de ise her 5 kişiden birinin spor yaptığını açıkladı.

Sporun ülkelerin, kentlerin tanıtımındaki önemine değinen Başkan Külcü, sporun ekonomik açıdan da çok önemli bir sektör olduğunu, kent olarak bundan fay almak için spor vizyonlarının olması gerektiğine vurgu yaptı.

Başarılı olabilmenin önemli bir ayağının da tesisleşme olduğunu söyleyen Başkan Külcü, 2002 yılındaki spor tesisi ile 2016 yılı arasında kıyaslama yaparak, bu alanda 3 katı bir büyümenin olduğunu hatırlattı. 2002 yılında spor yatırımlarına ayrılan pay 63 milyon iken, 2016 yılı sonunda 25 katı artırılarak 1.5 milyar TL’ye çıkarıldığını kaydeden Başkan Külcü, son 10 yıl içerisinde uluslararası organizasyon sayısında da çok ciddi artışlar olduğunu dile getirdi.

8 yıllık görev süresindeki spor yatırımları ve faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Başkan Külcü, Çorum Belediyesi olarak sıçrama dönemlerinin Spor İşleri Müdürlüğü’nü kurdukları an olduğuna dikkat çekti. Bu şehri spor kenti, spor dostu bir şehir haline getirmek istediklerini belirten Başkan Külcü, tüm Çorumluları sporun bir dalı ile uğraşmasını istedi ve hedeflerinin de Çorum’u bu anlamda kucaklamak olduğunu vurguladı.

Belediye’nin yaptığı spor hizmetlerini herkese yönelik spor hizmetleri, amatör spora yönelik spor hizmetleri, profesyonel spora yönelik hizmetler, tanıtıma yönelik spor hizmetleri, geleneksel spora ve tesisleşmeye yönelik hizmetler olmak üzere 6 başlık altında topladıklarını anlatan Başkan Külcü, bunlar hakkında detaylı bilgileri paylaştı.

Şehrin her tarafında parklarda yürüyüş parkurları, jimnastik aletlerinin bulunduğu alanlar ve sentetik sahaların yapıldığını ve sayılarının artırıldığını, ayrıca mahallelere spor salonları yaptıklarını kaydeden Külcü, 11 mevcut spor salonu sayısının yeni açılacaklarla birlikte 13’e çıkaracaklarını açıkladı.

Amatör spora yönelik hizmetler konusunda Çorum’da sporun lokomotifinin Çorum Belediyesi olduğunu ifade eden Başkan Külcü, aktif sporcu sayısı 1500 olan ve 17 branşta bir kulüp haline geldiklerini kaydetti. Her branşta en az 150-200 sporcu sayısına ulaşmayı amaçladıklarını belirten Külcü, Belediyespor’un dışında da kulüplere destek olmaya çalıştıklarını anlattı.

Profesyonel spora yönelik hizmetlerden bahsederken, konuyu Belediyespor Futbol Takımına getiren Başkan Külcü, “Bizi en fazla üzen, yoran, en fazla vaktimizi alan futbol takımımız oluyor. Şu bilinmelidir ki, Belediye hiçbir şekilde profesyonel spora kaynak ayıramaz bu yasal değil. Bu şehrin futbolda kalıcı olmasını, başarılı olmasını istiyorsak o zaman herkesin elini taşın altına koyması lazım. Ne yazık ki bunu göremiyoruz” dedi.

Voleybolda 2. Lige çıkmanın eşiğinde olduklarını hatırlatan Başkan Külcü, Güreş Ligi konusunda da böyle bir durumun söz konusu olduğunu dile getirdi.

Geleneksel spora yönelik ve tanıtıma yönelik faaliyetlerden de bahseden Başkan Külcü, tanıtıma yönelik hizmetlere de ciddi önem verdiklerini kaydetti.

Tesisleşmeye yönelik yapılan yatırımları da detaylı bir şekilde anlatan Başkan Külcü, sporun sürdürülebilmesi ve başarının kalıcı olması için olmazsa olmazın tesisleşme olduğuna dikkat çekti. 2017’nin sonuna kadar yeni stadın tamamlanacağını açıklayan Başkan Külcü, 15 bin kişilik stadın 80 milyon TL’ye mal olacağını açıkladı.  3 bin 500 kişilik spor salonunun Cuma günü ihalesinin gerçekleşeceğini bildiren Külcü, salonun yanında iki tane sentetik sahanın da olacağı 50 dönümlük alanda tam bir spor kompleksinin yapılacağını ve spor salonunun 300 gün içerisinde bitirileceğini vurguladı.

Belediyespor için tesis yapımının devam ettiğini söyleyen Külcü, 2017 yılının Eylül ayına kadar bu tesisin bitirileceğini ve futbol takımının bu tesislerden yararlanacağını açıkladı.

Binicilik tesisini çok önemsediğini dile getiren Külcü, insanların sabah kahvaltı ile başlayıp akşama kadar eğlenebileceği bir tesisi inşa ettiklerini söyledi.

Buhara Gençlik, Kültür ve Spor Merkezi hakkında da bilgiler veren Başkan Külcü, belediyecilik anlayışının yansıması açısından muhteşem bir eser olduğunu vurguladı. Abdullah Tayyip Olçok Spor Salonu’nun tamamlandığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çorum programı dahilinde açılışının yapılacağını bildiren Külcü, üzerinde çalıştıkları iki spor salonunun projelerinin son aşamaya geldiğini ve Nisan sonuna kadar ihaleye çıkılacağını dile getirdi.

İtfaiye karşısında 50 dönümlük alan içerisinde 4 havuzlu Aquapark projesini hayata geçireceklerini açıklayan Başkan Muzaffer Külcü, tesislerin uzunca süre yaşaması ve varlık amacına uygun olarak kullanılmasının şartının, hemşehrilerinin tesislere ilgi göstermesi olduğunu vurguladı.

Yatırımların ve spor hizmetlerinin maliyetiyle ilgi bilgiyi de paylaşan Başkan Külcü, dönemlerinde şu ana kadar harcanan bütçenin 180 milyon TL olduğunu açıkladı. Çorum ölçeğindeki illerin hiçbirinde böyle bir spor bütçesinin olmadığını dile getiren Başkan Külcü, dönemi sona erdiğinde ise 200 milyon TL’lik bir spor yatırımı ve etkinlik bütçesinin ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Başkan Külcü, spor yatırımları ve tesisler konusunda başta Başkan Yardımcıları ve Spor İşleri Müdürü olmak üzere tüm mesai arkadaşlarını tebrik etti.

Haber : Ahmet TEMELCİ

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Çorum Haberleri İçin Sayfamızı Beğenin

[X]
TemaFabrika