Dolar : Alış : 3.5296 / Satış : 3.5360
Euro : Alış : 4.1110 / Satış : 4.1184
mangal.web.tr
HAVA DURUMU
hava durumu

Corum30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

ÖZ ORMAN İŞ SENDİKASI’NDAN BÖLGESEL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

11 Nisan 2017
Ana Sayfa » Siyaset»ÖZ ORMAN İŞ SENDİKASI’NDAN BÖLGESEL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

AK Parti Çorum milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, muhalefetin yeni Anayasa değişikliği ile birlikte Türkiye’nin bölüneceği yönündeki iddialarına sert tepki göstererek, “Sloganlar arkasına sığınmanın kimseye faydası yok. Türkiye bölünecek diyenler PKK ile Kandil ile niye aynı safta hareket ediyorsunuz” dedi.

Öz Orman İş Sendikası Amasya Şubesi tarafından Bölgesel Değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Çorum milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Orman Bölge müdürü Zekeriya Nane, Öz Orman İş Sendikası Genel Başkanı SettarArslan ve sendika üyeleri katıldı.

Yeni anayasanın diktatörlük getirdiği yönündeki açıklamalarına da değinen Uslu, dünyanın hiçbir ülkesinde milletin seçtiği bir kişinin diktatör olmayacağının altını çizdi. Her gün Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyanların seçilme yaşının 18’e indirilmesine karşı çıkmalarını anlayamadıklarını dile getiren Uslu, “ülkenin bekası,  vatanın bölünmez bütünlüğü için can veren bu gençlere seçilme hakkı verilmesi neden birilerini rahatsız ediyor” diye sordu.

Yeni anayasa sistemiyle vesayetin ortadan kalkacağını kimsenin elindeki tankla, belindeki silahla millete caka satamayacağını vurgulayan Uslu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye artık sistem krizleriyle karşı karşıya kalmayacak. Ne yaparlarsa yapsınlar boş. Milletimiz Allah’ın izniyle 16 Nisan’da “EVET” diyerek güçlü Türkiye’nin yolunu açacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde koalisyon ihtimali yok. Kriz ve kavgalara yol açan yürütmedeki çift başlılık ortadan kalkacak. Bütün Anayasa çalışmaları darbe, muhtıra, ihtilal sonrası gerçekleşmiş, her defasında Halkın gücü, rolü biraz daha geriletilerek, sınırlandırılmıştır. Millet siyasette tek söz sahibi olacaktır. Cumhurbaşkanı yalnızca yürütmenin başı olacak. Önerilen sistemde kuvvetler birbirinden net, kesin ve keskin olarak ayrılıyor. Meclis kanun yapacak, Cumhurbaşkanı ve hükümet uygulayacak, burada demokrasi gereği üstünlük Meclis’tedir. Aramıza nifak, fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Başkaları konuşur Ak Parti yapar” dedi.

Öz Orman İş Genel Başkanı Settar Arslan, Türkiye’nin bir ‘makas değiştirmeye’ ve ‘vites yükseltmeye’ ihtiyacı olduğunu söyledi.

16 Nisan’daki oylamanın sadece Türkiye Cumhuriyeti tarihinin değil, milletin tarihin en önemli kararlarından birini oylayacağını dile getiren getiren Arslan, “Oylayacağımız ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ getiren Anayasa değişikliği, Türk tarihinin en önemli değişim ve idarî düzenlemelerinden birisi olacaktır. Türkiye, geride bıraktığımız 94 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca, adına ‘Parlamenter Sistem’ denilen mevcut idarî sistem yüzünden büyük sıkıntılar yaşadı. Bu sistem, sürekli ‘siyasî istikrarsızlık’ üretti. 94 yıllık Cumhuriyet tarihimizde, 65 hükümet gelip geçti. Şöyle bir düşünürsek, her 17 ayda bir hükümet değiştirmişiz. Bir hükümet, 17 ay içinde hangi kalıcı icraatı yapabilir?
Ayrıca, geçmişte Cumhurbaşkanları ile Başbakanlar arasındaki çatışma ve kavgalara tanık olduk. Bu sistemin ürettiği siyasî kriz ve istikrarsızlıkların faturasını, millet olarak hep birlikte ödedik, ödemeye devam ediyoruz.
Oysa Türkiye, sistem tartışmalarını geride bırakıp, istikrarlı bir siyasî sistem kurabilmiş olsaydı, bugün millî gelirimiz 10 bin dolarlar seviyesinde değil; muhtemelen 25 bin dolarlar düzeyinde olacaktı.
Mevcut Parlamenter Sistem, siyaseti silik ve etkisiz hale getirmenin yanında, Cumhuriyet tarihine sığan 4 askerî darbeye ve sayısını dahi bilmediğimiz darbe teşebbüsüne zemin hazırladı” dedi.
Milletin, seçim sandığında ortaya koyduğu iradenin, birtakım hukukî ve siyasî mekanizmaların içinde eğilip bükülmesini istemediğini dile getiren Arslan, milletin, sandıkta verdiği vekâletin, 5 yıl boyunca, suiistimal edilmeden kullanılmasını ve 5 yılın sonunda da, seçtiği kişilerin gelip hesap vermesini istediğini ifade etti. Bu ülkenin, çağdaş uygarlık düzeyini yakalamak için, istikrarlı bir siyasî yönetim sistemine ihtiyacı olduğunu kaydeden Arslan, Bunu sağlayacak olan sisteminde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olduğunu belirtti.

Bu sistemin sandıktan net ve kesin olarak bir hükümet başkanı çıkmasını sağlayacağını dile getiren Arslan, “Hükümetin kurulmasındaki belirsizlikleri ortadan kaldıracaktır. Hükümet krizleri ve koalisyon pazarlıklarına son verecektir. Millet iradesinin, eğilip-bükülmeden iktidara yansımasına imkân verecektir. Seçilmiş Lider ile atanmış bürokrasi arasındaki iktidar çekişmelerini bitirecektir. Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki muhtemelen çatışmalara son verecektir. Yasama ve Yürütme erklerinin ayrı ayrı seçilmesi sayesinde, çağdaş demokrasinin temel ilkesi olan ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkesi hayat bulacaktır. Yürürlükte olan Parlamenter Sistemde, sandığa gittiğimiz zaman, bizler neyi oyluyoruz? Acaba, Türkiye’yi 5 yıl yönetecek hükümeti kuracak olan Başbakana mı oy veriyoruz? Yoksa, Hükümeti oluşturacak bakanları mı seçiyoruz? Aslında hiç birini yapmıyoruz. Sadece, Yasama organı üyelerini, yani milletvekillerini seçiyoruz. Zaten o yüzden, yapılan seçimlerin adına ‘Milletvekili Genel Seçimleri’ denmektedir. Yani biz sandığa gittiğimizde, yalnızca ‘Yasama’ erki için oy veriyoruz. Sonra Yasama erki içinden bir Başbakan adayı ve Hükümet çıkarmaya çalışıyoruz. Güçlü ve karizmatik liderler olduğunda, Parlamento içinden hükümet çıkarmak nispeten kolay olsa da, çoğu zaman, Meclis’ten hükümet çıkarma meselesi, büyük krizlere sebep oluyor.

Maalesef 94 yıllık Cumhuriyet tarihimiz, işte bu Parlamenter Sistem yüzünden, adeta bir ‘siyasî krizler tarihi’ gibidir” diye konuştu.

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’da kanlı bir darbe girişimine maruz kaldığını anlatan Arslan, şunları söyledi; “O gün yapılmak istenen, yalnızca bir ‘darbe’ değil; aynı zamanda Türkiye’yi ‘işgal’ hareketiydi. Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini hazmedemeyen uluslararası güçler, FETÖ terör örgütünü taşeron olarak kullanarak, ülkemizin önünü kesmek istediler. Fakat darbeci teröristler, Türk Milletinin çelik iradesine tosladılar. Millet, ülkesine sadık asker ve polisleriyle el ele verip, seçilmiş-meşru Cumhurbaşkanı ve Başbakanın çağrısıyla sokağa dökülerek; ülkesine, iradesine ve demokrasisine sahip çıktı. Darbeyi başaramayan taşeron teröristler, uluslararası zeminde, Türkiye aleyhine kara propagandaya giriştiler. Darbe gerçeklerini tersyüz etmek amacıyla, her türlü yalan ve iftiraya başvurdular. Emeğin temsilcileri olarakç Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesini, dolayısıyla Yasama ve Yürütme organlarını ayrı ayrı seçmeye imkân verecek Anayasa değişikliğini, yalnızca siyasetçilerin bir tercihi olarak görmüyoruz. Tam tersine, bu ülkenin vatandaşları ve emeğin temsilcileri olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni, ‘demokratik hakkımız’ olarak görüyoruz. Çünkü; getirilen sistem, iktidar partisinden ziyade, vatandaş olarak bizlerin menfaatini öngörmektedir. İşte bu gerekçelerle, 16 Nisan’daki Anayasa referandumunda, oyumuz ‘evet’ olacaktır. Tüm emek camiasını ve milletimizi de, güçlü bir demokratik dönüşüm için ‘EVET’ demeye davet ediyoruz”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Çorum Haberleri İçin Sayfamızı Beğenin

[X]
TemaFabrika