Dolar : Alış : 3.5444 / Satış : 3.5508
Euro : Alış : 4.1286 / Satış : 4.1360
mangal.web.tr
HAVA DURUMU
hava durumu

Corum30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

MECLİSTE “KOMİSYON” TARTIŞMASI!

06 Nisan 2017
Ana Sayfa » Genel»MECLİSTE “KOMİSYON” TARTIŞMASI!
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

CHP ve MHP komisyonlarda yok, CHP’liler, meclis salonunu terketti.

Çorum İl Genel Meclisi’nde görev süresi dolan ihtisas komisyonlarının yeniden belirlenmesi sırasında kriz yaşandı.

Komisyonların üye sayısının 5’ten 3’e düşürülmesiyle birlikte CHP ve MHP’den hiçbir üye görev alamadı. Böylelikle komisyonların tamamı AK Partili üyelerden oluştu. Bu durumu protesto eden CHP’li üyeler, Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya ve AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Meteoğlu ile sert tartışmalar yaşadı. Bunun üzerine CHP’li üyeler, toplantı salonunu terk etti.

İl Genel Meclisi’nin bugünkü toplantısı öncesi AK Parti Grubu, İl Başkanı Mehmet Karadağ başkanlığında grup toplantısı yaptı. Toplantıda komisyonların sayısında azaltmaya gidildiği, üye sayısının da 5’ten 3’e düşürüleceği belirtildi. Bu durum, İl Genel Meclisi Toplantısında ise AK Parti ve CHP’li üyeler arasında gerginliğe neden oldu. Daha önce belirlenen 11 komisyonun sayısı 9’a indirilirken, önceki dönemde 5’er kişiden oluşan komisyonlar, 3’er kişiye indirildi. Böylelikle CHP ve MHP’li meclis üyeleri komisyonlara üye veremedi. 7 kişiden oluşan Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonlarının dışında diğer komisyonların tamamı AK Partili üyelerden oluştu.

CHP Grubu, bu durumu “dışlanmışlık”, “CHP’nin varlığını kabul edememe”, “etik dışı davranış” olarak değerlendirdi. CHP Grup Başkan Vekili Haydar Erdem, 3 yıldır aynı çatı altında birlik ve beraberlik içinde hizmet verdiklerini, şimdi ise ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını belirterek, “Bu yaptığınız etik değil” dedi. CHP Merkez İl Genel Meclis Üyesi Yıldız Bek ise bu durumu “16 Nisan referandumunun bir provası” olarak değerlendirerek, AK Parti’nin tek adamlığa geçişin örneklerini sergilediğini ileri sürdü.

İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya da, “demokrasiye ne kadar saygılı olduğunuzu gördük. Komisyonları son derece demokratik bir şekilde oluşturduk ve oyladık. Demokrasinin gereği budur. Lütfen alınan kararlara saygı gösterin” diye konuştu.

Daha sonra ise tartışmaya AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Meteoğlu da katıldı. Meteoğlu, Çorum İl Genel Meclisi’nin başarılı, örnek bir meclis olduğunu, bunun örneklerinin yapılan icraatlar ve alınan ödüllerle ortada olduğunu belirterek, “amacımız parti gruplarını dışlamak değil, tasarruf sağlamak” dedi.

Tartışma sırasında CHP’li üyeler toplantı salonunu terk etti.

Haber : Ahmet TEMELCİ

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Çorum Haberleri İçin Sayfamızı Beğenin

[X]
TemaFabrika