Dolar : Alış : 3.5444 / Satış : 3.5508
Euro : Alış : 4.1286 / Satış : 4.1360
mangal.web.tr
HAVA DURUMU
hava durumu

Corum30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

MECİTÖZÜ’NDE SÜS TAŞLARI

29 Kasım 2016
Ana Sayfa » İlçeler»MECİTÖZÜ’NDE SÜS TAŞLARI
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mecitözü ekonomisine katkı sağlayacak süs taşları ile ilgili çalışma yapıldı.

15224614_10154744892127173_1142902593_oAK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un girişimleri sonucunda Mecitözü İlçesi’nde süs taşları ile ilgili arazi çalışması yapıldı.

Arazi çalışmaları, Ankara MTA Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesi yetkilileri Jeoloji Yüksek Mühendis Dr. Koray Sözeri, Jeoloji Yüksek Mühendis Handan Günel, Mecitözü İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Doğru, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erol Ateş, Ziraat Yüksek Mühendis Gürsel Şenol ve Mecitözü Halk Eğitim Merkezi çalışanları tarafından gerçekleştirildi.

Mecitözü İlçesi’nde bulunduğu tahmin edilen süs taşlarının tespit edilmesi için bu çalışmayı başlattıklarını ifade eden Milletvekili Ceritoğlu Kurt, bu çalışma sonucunda bulunan taşların yöre halkı tarafından işlenerek ilçe ekonomine katkı sağlamasının hedeflendiğini söyledi.

Mecitözü İlçesi’nin farklı bölgelerinde süs taşının yeteri kadar bulunduğunu vurgulayan Ceritoğlu, “Öncelikle Sülüklü Köyü Kuzeyinde yer alan inceleme alanları ve daha sonra Terken Köyü Güneydoğusundaki inceleme alanında arazi çalışmaları yapılmıştır. Sülüklü Köyü’nün yaklaşık 500 m kuzeyinde yer alan lokasyonlarda jasper, kalsedon, agat, dumanlı kuvars, krizopras (yeşil kuvars), çört, opal türlerinde olmak üzere kuvars çakılları bulunmaktadır” dedi.

15302313_10154744892157173_1369246425_o

Mecitözü İlçesi’ne bağlı Sülüklü ve Terken Köyü köylerinde arazi çalışması yaptıklarını açıklayan  Mecitözü Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erol Ateş ise, “Terken Köyü Güneydoğusundaki inceleme alanında arazi çalışmaları yapılmıştır. Sülüklü Köyü’nün yaklaşık 500 m kuzeyinde yer alan lokasyonlarda jasper, kalsedon, agat, dumanlı kuvars, krizopras (yeşil kuvars), çört, opal türlerinde olmak üzere kuvars çakılları bulunmaktadır” diye konuştu.

Ateş, “Terken Köyü’nün yaklaşık 400 m güneydoğusunda yer alan inceleme alanında lokasyonda boyutları 70 cm ile 150 cm arasında değişen farklı büyüklüklerdeki kireçtaşlarının boşluk ve çatlak hatları boyunca silisli hidrotermal çözeltilerin çökelmesi ile oluşmuş camsı özellik gösteren, kalınlığı 20 cm’ye kadar ulaşabilen kuvars kristallerinden oluşan zonlar görülebilmektedir. İnceleme alanının farklı lokasyonlarında görülebilen kuvars oluşumları için süs taşları sınıflamasına göre bir tanımlamadan söz etmek gerekirse; arazide kriptokristalin, kristalin ve amorf grubu kuvars süs taşlarının olduğu söylenebilir” ifadelerini dile getirdi.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Çorum Haberleri İçin Sayfamızı Beğenin

[X]
TemaFabrika