Dolar : Alış : 3.5304 / Satış : 3.5368
Euro : Alış : 4.0612 / Satış : 4.0685
mangal.web.tr
HAVA DURUMU
hava durumu

Corum28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

İSTİHDAMIN DUAYENLERİ ÇORUMLULARLA BULUŞTU

26 Nisan 2017
Ana Sayfa » Genel»İSTİHDAMIN DUAYENLERİ ÇORUMLULARLA BULUŞTU
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hitit Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile Çorum Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, “Kayıtlı İstihdamın Teşviki” konulu panel düzenledi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen “İnsana Yakışır İş İçin Kayıtlı istihdamın Teşviki Projesi” kapsamında dün Hitit Üniversitesi Erol Olçok Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelde istihdam alanında söz sahibi konuşmacılar yer aldı.

Panele, Vali Yardımcısı Haldun Aksalman, İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nizamettin Aktay, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Milliyet Gazetesi Yazarı, NTV Yorumcusu Prof. Dr. Cem Kılıç, Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıtdışı istihdam Daire Başkanı Yakup Süngü, Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Eyüp Bedir, Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Dr. Işıl Kurnaz Baltacı, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Duran Cesur, Türk-İş İl Temsilcisi Sefer Kahraman, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Menekşe Şahin, “İnsana Yakışır İş İçin Kayıtlı İstihdamın Teşviki” projesiyle ilgili bilgiler verdi.

Şahin’in sunumunun ardından Vali Yardımcısı Haldun Aksalman da bir konuşma yaptı. Zengin ve fakir ülkelerin değerlendirmesini yapan Aksalman, kayıt dışı istihdamın hırsızlık olduğunu ifade etti.

İstihdam ve prim teşviklerinde son gelişmeler ve iş davaları, kıdem tazminatı gibi güncel konuların konuşulduğu panelde, İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nizamettin Aktay, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Milliyet Gazetesi Yazarı, NTV Yorumcusu Prof. Dr. Cem Kılıç, Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıtdışı istihdam Daire Başkanı Yakup Süngü, Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Eyüp Bedir, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. Işıl Kurnaz Baltacı, 15’er dakikalık sunumlarla katılımcıları bilgilendirdi.

‘KAYIT DIŞI İSTİHDAM HIRSIZLIKTIR’

Vali Yardımcısı Haldun Aksalman, bir kişiyi kayıt dışı istihdam eden işverenin hırsızlık yaptığını ifade etti.

Bugün gerçekleştirilen panelde bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Haldun Aksalman, zengin ve fakir ülkeler arasındaki bakış açısı farklılıklarını anlattı. Kayıt dışı istihdamın önemli bir sorun olduğunu, bu sorunun eğitimle çözülebileceğini belirten Aksalman, “Zengin ülkelerin insan malzemesinin değerlerine baktığımızda temel ahlaki kurallara, dürüstlük kuralına, sorumluluk kuralına, hukuka kurallarına, çalışkanlık kuralına uyarlar. Bu değerlere baktığımızda fakir ülkelerin insanları bunlara inanmıyor. Kültür ve eğitim sistemiyle yıllarca içimize işlenmiş bakış açısıdır ülkelerin zenginliğini ve fakirliğini ölçüt. Sorun budur. Eğer zengin, kalkınmış bir ülke olmak istiyorsak, insanlığın üç temel sorunu olan yönetim, servet, bilgi paylaşımını dengeli ve toplumsal kargaşaya sebebiyet vermeyecek şekilde çözmek zorundayız. Bu temel sorunlar üzerinden bütün alt başlıkların çözümlenmesi gerekir. Eğer bir işveren çalıştırdığı kişinin kayıt dışı parasını hırsızlık olarak görmüyorsa siz istediği kuralı yazın. Hırsızlığı ahlaki bir sorun olarak görmüyorsa değiştiremezsiniz. Kayıt dışı istihdam hırsızlıktır. Eğitim ve kültür olarak içimize işlemiş bakış açısı sorunlarını çözmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ KAYIT DIŞI İSTİHDAM EDİLİYOR’

Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. Işıl Kurnaz Baltacı, Türkiye’de çalışan her üç kişiden birinin kayıt dışı istihdam edildiğini ifade etti.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde bir sunum yapan Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. Işıl Kurnaz Baltacı, kayıt dışı istihdamın detaylarını paylaştı. Türkiye’nin işgücü piyasasında temel sorunlarının olduğuna dikkat çeken Baltacı, Çorum ve bölgesine bakıldığında Türkiye ortalamalarına ayak uydurduğunu vurguladı.

Baltacı, sunumunda şunları söyledi:

“Kayıt dışı istihdamın bu noktalara gelmesinin en büyük nedenlerinden birisi işsizlik sorunudur. Dünyada ekonomide bir durgunluk görülüyor. Bu gibi durumlarda istihdamın büyük bir kısmı da kayıt dışında yaratılıyor. Kayıt dışı istihdamı sadece sigortasız işçi olarak düşünmemeliyiz. Gerçek ücreti kadar maaş almayan, çalıştırıldığı gün kadar ücret alamayan herkes için geçerlidir. Dünyada artık işletmeler ve çalışanlar için önemli bir risk haline gelmiş durumdadır. Türkiye’de 3,4 milyon kişinin işsiz olduğu söyleniyor. Özellikle bu rakamlar içerisinde gençler ve kadınların payı daha fazla. Çok uzun süre işsiz kaldığınızda, özellikle gençler kayıt dışı istihdamı bir sıçrama tahtası gibi görüyorlar. Hiç giremediği bir işgücü piyasasına geçici işlerde, yarı zamanlı işlerde, kayıt dışı istihdama daha yatkın alanlarda başlayarak bir süre sonra piyasada düzgün iş düzeydeki işlere bir geçiş olarak kullanıyorlar ancak ne yazık ki hayaller gerçeklere karşı oluyor.

 3 KİŞİDEN 1’İ KAYIT DIŞI İSTİHDAM EDİLİYOR

Türkiye dünyaya göre kayıtlı istihdamda daha iyi bir yerde. Türkiye’nin işgücü piyasasında temel sorunlar var. Kadınlar işgücüne daha az katılıyor. Üniversite mezunu sayımız artıyor ama talep tarafında nitelikli işler yaratamıyoruz. Dolayısıyla nitelik ve nicelik düzeyinin altında çalışan bir grupla da karşı karşıyayız. Bu gruplar özellikle kayıt dışı istihdama daha yatkın oluyorlar. Kayıt dışı istihdamla son 10 yılda büyük bir mücadele veriliyor. Ama hala yüksek. Her üç çalışandan birinin kayıt dışı istihdam edildiğini görüyoruz. Bu oranında özellikle ekonomik kriz dönemlerinde arttığını görüyoruz. Çünkü istihdam yaratılıyor ama kayıt dışı yaratılıyor.”

‘KAYIT DIŞI İSTİHDAM GELECEĞİMİZİ ÇALIYOR’

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Milliyet Gazetesi Yazarı, NTV Yorumcusu Prof. Dr. Cem Kılıç, kayıt dışı istihdamın, gelecekte emeklilik hayaliyle çalışan bir bireyin geleceğini çaldığını dile getirdi.

Hitit Üniversitesi, Ticaret Sanayi Odası ve Çorum Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen  “Kayıtlı İstihdamın Teşviki” konulu panelde konuşan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Milliyet Gazetesi Yazarı, NTV Yorumcusu Prof. Dr. Cem Kılıç, kayıt dışı istihdamda 2000’li yıllara göre büyük yol kat edildiğini ifade etti. Gelecekte emeklilik hayaliyle çalışan bir bireyin kayıt dışı istihdam edilerek geleceğinin çalındığını vurgulayan Kılıç, konuşmasında şunları söyledi:

KAYIT DIŞI İSTİHDAMDA YOL KAT ETTİK

“Bugün Türkiye’de kayıt dışı istihdam %33 seviyesinde. 2000’li yılların başına göre çok önemli mesafeler kat edildi. %46’ya varan bir kayıt dışı istihdamla karşı karşıyaydık. Bugün bunların bu noktalara getirilmesi önemlidir. Bunun temelinde teşvikler, idari para cezaları çok etkili oldu. Bir ölçüde caydırıcı oldu ama bir o kadar da bilgiye ulaşılması temel fonksiyonlardan birisi oldu. Çünkü sadece kayıt dışılıkla ilgili konularda değil, işgücünün her alanında çalışma yaşamdaki aktörlerin bilgi sahibi olması onların mevzuata ısınıyor olması hak ve hukukun korunması anlamında da etkili oldu. Bu konuda toplumun aydınlandığını, en azından çalışma yaşamında yer alan kitlelerin kendi hak ve hukuklarını koruma konusunda ciddi anlamda bilinç geliştirdiklerinin farkındayız.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM GELECEĞİ ÇALMAKTIR

Kayıt dışı istihdam sonuçları itibariyle çok kötü sonuçlar doğuruyor. Emek ve işgücü yönüyle baktığımızda bugün hepimiz bir çalışanız ve gelecekte de emekliliği hak eden bireyler olarak çalışıyoruz. Kayıt dışılık bizim geleceğimizi çalmak anlamına geliyor. Kayıt dışılığın bir doğrudan yöntemi ve dolaylı yolları var. Her iki şekilde de bizim geleceğimizden çalıyor. Bunlar bazen bizleri gerçekten yaralayabiliyor.”

Haber : Ahmet TEMELCİ

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Çorum Haberleri İçin Sayfamızı Beğenin

[X]
TemaFabrika