Dolar : Alış : 3.5304 / Satış : 3.5368
Euro : Alış : 4.0612 / Satış : 4.0685
mangal.web.tr
HAVA DURUMU
hava durumu

Corum28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

İSKİLİPLİ ÂLİMLER MÜZESİ ZİYARETE AÇILDI

12 Nisan 2017
Ana Sayfa » İlçeler»İSKİLİPLİ ÂLİMLER MÜZESİ ZİYARETE AÇILDI
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bir süredir tanzim ve teşhir çalışmaları devam eden İskilipli Âlimler Müzesi, önceki gün ziyarete açıldı.

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip İskilipli Âlimler Müzesinde İskilipli Atıf Hoca, Fatih’in hocası Şeyhülislam Akşemseddin Hazretleri, Şeyhülislam Sunullah Efendi, Akşemseddin’in oğullarından Nurul Hüda, Astronomi Bilgini Ali Kuşçu, Molla Cafer Çelebi, Çakmakdede (Şeyh Muslihiddin Attar) Hacı Karani (Abdulbaki Efendi)’nin silikon heykelleri ve yaşadıkları dönemde kullandıkları materyaller bulunuyor.

Ayrıca, yakın dönem âlimlerden Şeyh İbrahim Ethem Efendi ile ilgili bilgi, eşya, fotoğraf ve sergilenmeyen 35 İskilipli Alimin listesi de yer alıyor.

Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın İskilip programında açılışı yapılan müzede ayrıca her Alimin hayat hikayesi ve İskilip Tarihi ile Ulucami’nin tarihçesinin de led panolarda yazılı anlatımı bulunuyor.

Müzenin bir bölümü de İskilip’te tarihten günümüze kullanılan günlük yaşam malzemelerinin sergisine ayrıldı. İskilip’e özgü bastırılan kartpostalların yanında müzenin duvarlarını İskilipli fotoğraf sanatçılarının fotoğrafları süslüyor.

Ziyaretçilerden yoğun ilgi gören ve takdir toplayan İskilipli Âlimler Müzesi İskilip turizmine de ivme kazandıracak zenginlikte dizayn edildi. Açıldığı günden bu yana ziyaretçi akınına uğrayan müze Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü İskiliplilere ve İskilip dışından gelenlerin ziyaretine açık tutuluyor.   

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


Çorum Haberleri İçin Sayfamızı Beğenin

[X]
TemaFabrika